O táboře

V této sekci zjistíte, jaké vybavení na táboře máme, jak vypadá naše zázemí a taky co vlastně během těch letních dní děláme.

Nejprve je ale třeba odpovědět na tři základní otázky:

Pro koho?
Pořádáme klasický stanový letní tábor v krásné přírodě pro cca 40-50 dětí ve věku 6-16 let. Děti jsou rozděleny podle věku do 4 – 6 oddílů.

Kdo?
Naše parta je členem o.s. KOLT, spolku s více jak 25 lety zkušeností s pořádáním dětských táborů.. Tábora se účastní cca 15 dospělých osob. Vaří zkušený kuchař a kvalifikovaný zdravotník se stará o nemocné a bolavé.

Kde?
Na krásné louce v údolí u obce Velká Lečice, 8 km od Mníšku pod Brdy, okres Příbram.

Mapa tábořiště

 

Ubytování
Všechny děti jsou ubytované po dvou v prostorných stanech – tzv. Áčkách. Ve stanu je prostorná předsíň a místo pro zavazadla. Spí se na pěnových matracích.


Stravování
Během dne je pro děti zajištěno stravování 5x denně. Pitný režim je zajištěný po celý den. Vaříme v polní kuchyni, ale i tak zvládáme jídla připravit tak, aby chutnalo každému.
Zvládáme upravovat jídelníček tak, aby vyhovoval i strávníkům s omezeními jako jsou celiaci a vegetariáni.

Program
Na táboře fungujeme podle denního řádu, který začíná budíčkem a končí večerkou.

Na denní program se dělíme do oddílů podle věku a pohlaví, většinou to je pět oddílů – dva pro holky a dva pro kluky a jeden pro ty nejmenší. Každý oddíl má svého vedoucího s praktikantem, kteří pro něj organizují hry a učí je dovednostem z lesní moudrosti. Každé dítě může během tábora bobříky plnit a na konci tak dosáhnout stupně lesní moudrosti, ty jsou celkem tři a náročnost dosažení se samozřejmě stupňuje.

Většina táborů má tzv. celotáborové hry. My ne. Naše táborové dny jsou protkány příběhem, který se otevírá skrze ‚časovou smyčku.‘ To je smyčka v čase, která umožňuje postavám minulým, budoucím či z úplně jiných světů mluvit o problémech, které se musí vyřešit a my se tak vydáváme na mnohdy nebezpečné cesty, abychom napravili křivdy, nastolili mír, zabránili válkám… Už dávno jsme přišli na to, že smyčka si nás vždy najde, a proto nemá cenu vymýšlet nějaké celotáborové hry. Více o našich dobrodružstvích si můžete přečíst v kronikách z minulých let.

Služba
Na táboře se všichni střídáme ve službě. Služba se plní v oddílech pod dozorem oddílového vedoucího. Služební oddíl se stará o řádný chod tábora. Ráno všechny vzbudí na budíček a postará se o snídani. Věnuje se i přípravě oběda (škrábání brambor, krájení zeleniny a jiné legrace).

Služba se stará také o to, aby bylo v táboře čisto (uklízení papírků, odnos odpadků), aby bylo všeho dostatek (štípání dříví, nošení dříví) a v noci hlídkuje, aby nás někdo neukradl.

Vybavení a zázemí tábora

Hangár: Na táboře máme hangár, ve kterém se z půlky nachází zázemí vedoucích a z druhé půlky je to prostor na večerní programy nebo hry za deštivých dnů.
Televize: Druhou největší stavbou v našem údolí je takzvaná televize, ve kterém se schovávají koryta či stůl na deskovky.
Panelák: Největší stavba našeho távora je panelák. Monstrum z lešenářských kostek,dřeva a plachty. Sloučí jako kuchyně a jídelna, v případě dešťů i jako sušárna.

Latríny: Latríny, také nazývané „císařské“ pro svou velikost, jsou odděleně pro děvčata a chlapce.
Koryta:Koryta se používají na osobní hygienu, popř. na mytí ešusů. Voda je přiváděna podzemním vodovodem, který je napojen na vojenskou dvouplášťovou nádrž s pitnou vodou. Vodu dovážíme z nedalekého pracoviště Vodáren Beroun.
Ohniště: Na táboře nesmí chybět ohniště. My máme dvě, slavnostní ohniště na velké táborové ohně a malé strážní ohniště, které děti využívají během nočních hlídek či přes den jako užitkové.
Nástěnky: Nástěnky jsou takový středobod informací o táboře. Zaznamenává se zde bodování stanů, dosažené bobříky lesní moudrosti, jídelníček na daný den a mnoho dalšího.
Teepee: Tradiční indiánská stavba, která nemůže chybět na našem táboře. Trávíme v ní deštivé dny a večerní programy.

Spoustu zábavy si také užíváme našem Hřišti na míčové sporty